Torkretownica

Zakres zastosowania

Torkretnica serii SSB 05 jest przeznaczona do natrysku mieszanek betonu zwykłego i ognioodpornego metodą suchą i mokrą. Ta maszyna działa na zasadzie stale dozującego bębna (rotoru). Torkretnica SSB 05 osiąga teoretyczną wydajność rzędu 0,5 – 7,1 m3/h i jest przeznaczona do mniejszych i średnich prac.

Do głównych obszarów wykorzystania maszyny należy natrysk betonu ognioodpornego przy prowadzeniu omurowania pieców hutniczych i szklarskich, kotłów cieplarnianych, baterii koksowniczych jak również w przemyśle hutniczym, metalurgicznym, chemicznym i szklarskim. Wykorzystuje się je również do napraw konstrukcji betonowych (np. mosty drogowe i kolejowe, ściany oporowe, wieże chłodnicze, zbiorniki wodne, oczyszczalnie wód, itp.), przy budowie i rekonstrukcji budowli, do wzmacniania sklepień w tunelach i kolektorach.

 

Zasada działania

Maszyna do natrysku betonu SSB 05 działa na zasadzie transportu pneumatycznego.

Metoda sucha

Sucha mieszanka przeznaczona do natrysku lub transportu jest podawana do leja zasypowego, skąd płynnie wypełnia otwory bębna dozującego umieszczonego pod lejem zasypowym ( zbiornikiem ). Dla sprawnego wypełniania bębna dozującego mieszakną, lej zasypowy maszyny jest wyposażony w wibrator powietrzny i mieszadło.Obracający się bęben podaje mieszankę w kierunku górnego przewodu powietrza, którym jest wydmuchiwana z poszczególnych otworów bębna w kierunku węży transportujących mieszankę. Następnie do węży transportujących dodatkowo jeszcze wdmuchiwane jest powietrze wspomagające płynne przemieszczanie się materiału w wężach. Na końcu węży zamontowany jest pistolet natryskowy, do którego doprowadzana jest woda w celu zwilżenia natryskiwanej mieszanki. Poziom zwilżenia mieszanki regulowany jest zaworem wodnym pistoletu.

Metoda mokra

Podczas natrysku mieszanki betonowej tzw. metodą mokrą lej zasypowy maszyny wypełniony jest wcześniej przygotowaną mokrą mieszanką o jakości i składzie betonu towarowego. Zasada przejścia mieszanki przez maszynę w przypadku technologii metodą mokrą jest jednakowa jak przy natrysku metodą suchą. Do dyszy natryskowej na końcu węży doprowadzających zamiast wody zarobowej doprowadzony jest kolejny wąż z domieszką przyśpieszającą tężenie betonu. Do doprowadzenia domieszki służy pompa dozująca (DC 200).

 

Zalety

  • doskonała wyśmienita funkcjonalność przy transporcie ciężkich, suchych i drobnych betonowych mieszanek (beton żaroodporny, drobne prefabrykowane mieszanki)
  • możliwość zastosowania obu technologii natrysku – metodą suchą i mokrą
  • długa żywotność części zużywających się technologicznie (płyt uszczelniających i ścieralnych) dzięki zastosowaniu centralnego smarowania
  • płynna regulacja wydajności
  • możliwość zdalnego sterowania
  • niskie koszty eksploatacji
  • prosta obsługa i konserwacja maszyny
  • masywna konstrukcja umożliwia pracę w ciężkich warunkach